Nebezpečná pravda

Autor: Martin Fronk | 15.2.2017 o 16:11 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  450x

Je názov kontroverznej knihy majstra OSHA, ktorá búra zaužívané konvencie a nenechá vás chladnými. Prinúti vás premýšľať  nad podstatou ľudského bytia  a zaužívaného konvenčného spoločenského zriadenia vo svete.

Majster Osho, ako ho volajú (vlastným menom Rajneesh Chandra Mohan Jain) sa narodil v Indickej Kuchwede v roku 1931. V roku 1956 promoval z filozofie na univerzite v Indickom Saugare. Od roku 1957 vyučoval na vysokej škole sanskrtu v Rajpure a o rok neskôr sa stal profesorom filozofie na univerzite v Jabalpure. Neskôr vstúpil  do povedomia ako mystik a guru známi pod menom áčarja Rajneesh a taktiež ako bahavagán Rajneesh. Ako sám o sebe hovoril, nie je príslušníkom žiadneho náboženstva. Jeho cieľom a náboženstvom bolo dosiahnuť osobné osvietenie prostredníctvom meditácie. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia ako profesor filozofie cestoval po celej Indii a prednášal svoje revolučné myšlienky, čo sa stretlo z odporom úradov. V roku 1981 odchádza do USA, kde založil medzinárodnú komunitu, známu ako Radžníšpuram a v roku 1985 bol z USA vyhostený a napokon v roku 1990 umiera v rodnej Indii.

Kniha Nebezpečná pravda je tak, ako všetky jeho knihy transkripciou audio a videonahrávok jeho prednášok. Pojednáva v nej o najznámejších svetových náboženstvách tak ako ich nepoznáme, alebo nechceme poznať . Podáva tak nezaobalený a neskreslený obraz vlastného spôsobu vnímania tejto témy a skúseností s rôznymi náboženstvami a ich spoločné a aj odlišné charakterové črty spôsobom jemu vlastným. Bez akéhokoľvek ostychu podáva a vykresľuje, či už zo súčasného, alebo z historického pohľadu vývoj viery a náboženstva a ich vplyv na dejinné udalosti a taktiež demonštruje ich vplyv na jednotlivca a spoločnosť. Majster Osho dosť ostrým spôsobom vykresľuje charakter, doktríny a princípy rôznych náboženstiev, ktoré sú udomácnené  v jeho rodnej Indii (džinizmus, hinduizmus, budhizmus) a tak isto nešetrí ani kritikou na kresťanstvo či judaizmus. Zaujímavosťou tejto knihy je, že sa v prvých kapitolách dosť zaoberá osobou Mahatma Gandhiho a jeho životom,  ktorý bol vyznávačom životnej filozofie nenásilia, čo bolo v Indii dosť bežné. Poukazuje na formu životnej filozofie preferovaného  „nenásilia“ ako na formu  dvojitého násilia. Zároveň podotýka, ako je dôležité byť sám sebou. Nebyť pokrytecký voči sebe a tak spoznať sám seba a svoju podstatu, ktorú je potrebné nechať vyplávať na povrch.

Táto kniha vás nenechá ľahostajnými. Je vhodná pre tých, ktorí radi a neustále hľadajú nové horizonty poznania a idú napred v rozvoji duchovnej, duševnej a osobnej slobody, nespútanosti a bezhraničných možností bytia a existencie jednotlivca a jeho širokospektrálnych možností. Kto chcete vedieť viac, musí si ju jednoducho prečítať. Táto kniha vás buď nadchne a osloví, alebo ju hneď po prvých stránkach odložíte a už sa k nej nevrátite.

Upozornenie: kniha nie je vhodná pre nábožensky založených ľudí akéhokoľvek náboženského smeru, alebo vyznania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, potratov sa asi chopí SNS

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov z ĽSNS o zákaze potratov len na žiadosť ženy. SNS hovorí o vlastnom návrhu.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?