Ako inžinierka umývala riady

Autor: Martin Fronk | 13.2.2017 o 14:16 | (upravené 13.2.2017 o 17:31) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  965x

Raz tu raz tam. Raz hore a inokedy dole. Také sú cesty mnohých z nás, tých menej šťastnejších , ale o to odvážnejších a silnejších pripravených bojovať a udržať si akú takú ľudskú dôstojnosť a miesto v živote aj napriek nepriazni.

Nič bežné, úplne normálna vec. Na živobytie sa nejakým spôsobom zarábať musí, čo by nie, dajme tomu  aj umývaním riadov, alebo WC v hoteli. Mária je dnes 59. ročná, rozvedená, vysokoškolsky vzdelaná žena. Vyštudovala informačné technológie a ekonómiu na UK v Bratislave. Poviete si, ako sa inžinierka dostane k umývaniu riadov a WC v hoteli? Veľmi jednoducho. Zo dňa na deň. Roky pracovala ako vedúca nemenovaného oddelenia nemenovaného Okresného úradu v jednom nemenovanom meste. Ako to už býva, oznámili jej, že funkcia na ktorej pracuje je prebytočná a nepotrebná a tak sa s ňou musia rozlúčiť. A tak sa aj stalo. Neuplynulo ani tri mesiace a na jej mieste a funkcií už sedel čí si rodinný príslušník. Bežná prax na Slovensku. Pani Mária sa presunula, s trochou šťastia a samozrejme s bohatými skúsenosťami a dlhoročnou praxou na nemenovaný Mestský úrad v jednom nemenovanom malebnom mestečku na Slovensku, kde niekoľko rokov zastávala funkciu vedúcej ekonomického oddelenia. Jedného pekného dňa jej bolo taktne naznačené, že s ňou do budúcna nerátajú. Dôvod? Nepotrebná! To je bežné vyjadrenie, taktne napísané na papieri. Medzi rečou a medzi štyrmi očami jej bolo povedané, že nie je správne politicky zafarbená a tak je nežiaduca. Nič iné jej neostávalo, len danú situáciu prijať a pobrať sa vlastnou cestou. Žiť treba, keď nie pre seba tak aspoň pre nezaopatrené vtedy neplnoleté dieťa. A tak sa pani Mária ocitla v hoteli ako ručná umývačka riadov, WC a kadečoho iného. Kedysi  hviezda a na druhý deň vyhasnutý meteorit odviaty vetrom  niekde do neznáma. Raz treba upratať rodinného príslušníka, inokedy nesedí farba vášho trička, či už nejaké máte, alebo nie. Sloboda prejavu, politického, alebo nepolitického, možno žiadneho názoru. Proste chcete mať zo všetkým pokoj, chcete len proste jednoducho žiť, pracovať, isť do práce, prísť domov a tešiť sa zo života. Koho zaujíma aké tričko nosíte a či vôbec nejaké máte. Vás osobne to nezaujíma. Ale ako prax ukázala záležalo na tom. Všetkých ostatných to zaujímalo. Demokracia? Právny štát? Alebo len kluby a spolky. Prejaviť sa vyjadriť sa? Kde? Na Slovensku? Vyhráva iba farba trička, členský preukaz pred morálnym a ľudským postojom človeka voči inej ľudskej bytosti, ktorá si len veľmi ťažko hľadá miesto a priestor na dôstojný život, ktorá od nikoho nič nechce, iba spraviť si svoju prácu a ísť domov a tešiť sa na svoje dieťa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, potratov sa asi chopí SNS

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov z ĽSNS o zákaze potratov len na žiadosť ženy. SNS hovorí o vlastnom návrhu.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?